Kate Bush, Wichrowe Wzgórza i performans. Spotkanie ze Zdenką Pszczołowską

Spread the love

Czy powtórny fenomen Kate Bush, taneczno-dźwiękowy performans i popkultura mają coś ze sobą wspólnego? Owszem! Właśnie o tym połączeniu będziemy rozmawiać w trakcie Dworku (pop)kultury ze Zdenką Pszczołowską, reżyserką, dramaturżką i teoretyczką teatru peformatyki. Wstępem do dyskusji będzie performans The Most Wuthering Heights Day Ever.

 Chociaż performans dopiero przebija się do świadomości polskich odbiorców, to coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w kulturze. Teraz możesz zostać jego częścią! The Most Wuthering Heights Day Ever to wydarzenia odbywająca się w różnych miejscach na całym świecie, podczas których osoby uczestniczące odtwarzają teledysk do piosenki „The Most Wuthering Heights” z 1978 roku, nagranej przez muzyk Kate Bush.

Będzie on wstępem do rozmowy ze Zdenką Pszczołowską, reżyserką i dramaturżką, gościnią piątego już Dworku (pop)kultury. Zapraszamy do Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2, Kraków) 11 września 2022 o 11:00.

THE MOST WUTHERING HEIGHTS DAY EVER

Inspiracją dla wydarzenia The Most Wuthering Heights Day Ever jest The Ultimate Kate Bush Experience Shambush, który odbył się w 2013 r. w Brighton w Wielkiej Brytanii stworzony przez kolektyw performerski Shambush. Kolektyw próbował ustanowić nieoficjalny rekord świata w liczbie przebranych osób jako Kate Bush w jednym miejscu. Udało zgromadzić się setki uczestników.

Od tamtej pory wydarzenie jest organizowane na całym świecie, gromadząc fanów Kate Bush i nie tylko. Performans odbył się między innymi w Berlinie, Paryżu, Dublinie, Kopenhadze, Sydney czy Somersworth w USA. Teraz zagości do Krakowa.

 

KIM JEST ZDENKA PSZCZOŁOWSKA?

Zdenka Pszczołowska – reżyserka, dramaturżka, absolwentka komparatystyki literackiej i performatyki przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim, laureatka Nagrody Specjalnej im. Sławomira Świontka dla najlepszej pracy z zakresu teorii teatru w Konkursie Instytutu Teatralnego na najlepszą pracę magisterską z zakresu wiedzy o teatrze, widowisku i performansie w roku akademickim 2018/2019, reżyserka spektaklu internetowego Freshwater (Narodowy Stary Teatr, czerwiec 2020), reżyserka spektaklu Świnia z pieprzem (Narodowy Stary Teatr, wrzesień 2020), laureatka konkursu OFF: Premiery/Prezentacje, w ramach którego wyreżyserowała spektakl Jak twoja choroba wpływa na seksualność? U T O P I E w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia, laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2021), laureatka konkursu SzekspirOFF Prezentacje (2021, z Anną Oramus), współproducentka inicjatywy Wku***Ona.Tv, w ramach której powstały kobiece performanse-manifesty, reżyserka jednego z nich (U)tracony gniew na podstawie tekstu Joanny Bednarczyk, reżyserka i autorka libretta off-opery Kongres: 2071, reżyserka spektaklu Upiory w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Obecnie pracuje nad premierą Ballad i romansów we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

 

CZYM JEST DWOREK (POP)KULTURY?

To przestrzeń dla młodych, starszych, mniejszych, większych, przyjaciół, znajomych, dla Ciebie, w której możesz swobodnie porozmawiać o popkulturze w ekspercko-amatorskim gronie. Spotykamy się w jedną niedzielę w miesiącu w Plenerze Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2, Kraków). Będziemy gościć specjalistów i specjalistki, praktyków i praktyczki, ale też zwykłych ludzi, którzy (pop)kulturę mają w sercu. Nie obędzie się bez koca, leżaka, świeżych owoców czy gofrów. Nie zapomnij przynieść czegoś smacznego.

Po prostu przyjdź do Dworku Białoprądnickiego, rozsiądź się wygodnie, zjedź śniadanie w plenerze i podyskutuj o popkulturze – serialach, filmach, grach, plakatach, nowościach wydawniczych, artystach i artystkach.

Wstęp wolny.

Plener Dworku Białoprądnickiego (ul. Papiernicza 2, Kraków), 11 września 2022 o 11:00
Źródło: Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”.