Dostępność wegańskich posiłków, świadomość społeczna.

Spread the love

Jak europejskie NGOsy zmieniają system żywności.

Green REV Institute zaprasza na debatę organizowaną w ramach koalicji Future Food 4 Climate – pierwszej w Polsce rzeczniczej koalicji, która działa na rzecz transformacji systemu żywności. Tematyką debaty będą działania organizacji pozarządowych w krajach europejskich na rzecz zwiększenia dostępności roślinnych posiłków oraz zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie wpływu produkcji żywności na klimat, zdrowie, bioróżnorodność, prawa człowieka oraz prawa zwierząt. Organizacje z Włoch, Austrii, Słowacji, Brukseli opowiedzą o kampaniach, działaniach na rzecz roślinnych posiłków w publicznych stołówkach.

Podczas debaty przedstawione zostaną praktyki oraz działania na rzecz transformacji systemu żywności w kierunku zrównoważonego, roślinnego. Porozmawiamy o kierunku działań w takich krajach jak Dania, Austria, Słowacja oraz Włochy. Porozmawiamy o ambicjach Europejskiego Zielonego Ładu i strategii Od pola do stołu EU Farm 2 Fork. Poznamy także przeciwności z którymi mierzą się nasi prelegenci i prelegentki w ramach transformacji systemu żywności.

Debata potrwa 90 minut.

W debacie głos zabiorą:

  • Rune-Christoffer Dragsdahl – Sekretarz generalny Vegetarian Society of Denmark oraz dyrektor ds. inicjatyw politycznych w International Vegetarian Union (IVU). Wraz ze swoim zespołem skutecznie lobbował na rzecz utworzenia nowego funduszu rządowego w celu rozwoju sektora żywności pochodzenia roślinnego w Danii oraz krajowego planu działania na rzecz żywności pochodzenia roślinnego.
  • Camilla Björkbom – Doradczyni polityczna ds. polityki żywnościowej w Eurogroup for Animals, europejskiej rzeczniczej organizacji zrzeszającej ponad 80 organizacji działających na rzecz zwierząt w Europie i poza nią.
  • Felix Hnat – Przewodniczący Vegan Society Austria i European Vegetarian Union. Od 20 lat aktywnie działa na rzecz praw zwierząt – zaczynał jako oddolny aktywista, obecnie zarządza organizacją pozarządową. Organizator największego w Austrii festiwalu jedzenia ulicznego i współautor książki “Vegan im Recht” (wydanie austriackie).
  • Kristína Chaparro – Prezeska i założycielka Slovak Vegan Society, koordynatorka projektu Zielona stołówka (Zelena jedalen). Jej działania mają na celu szerzenie świadomości weganizmu na Słowacji poprzez różne akcje pro-wegańskie.
  • Lucy Trefna – Koordynatorka projektu Zielona stołówka (Zelena jedalen), który wspiera stołówki uniwersyteckie na Słowacji we wprowadzaniu wegańskich posiłków do ich menu. Matka dwójki dzieci na diecie wegańskiej.
  • Paola Segurini – Kampanierka LAV, działa na rzecz komunikacji i podnoszenia świadomości w zakresie zagadnień związanych z etycznym, środowiskowym, społecznym, zdrowotnym i ekonomicznym wpływem wyborów żywieniowych na naszą planetę oraz jej nie-ludzkich i ludzkich mieszkańców.

Żródło: Green REV Institute

Debata będzie prowadzona w języku angielskim, a transmitowana będzie na Facebooku Green REV Institute!

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku