Potrzebujemy nowych strategii i odwagi.

Spread the love
Morgan Janowicz reprezentująca Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate23 kwietnia 2022 r., Warszawa.

Wystąpienie  Morgan Janowicz podczas warszawskiej demonstracji antywiwisekcyjnej

Dziękuję za możliwość zabrania głosu. Jako Green REV Institute, koalicja Future Food
4 Climate codziennie w bardzo żmudny, pracochłonny sposób zmieniamy świadomość decydentów i polityczek, domagamy się praw i ochrony dla wszystkich zwierząt. Kontaktujemy się z władzami, partnerami społecznymi, rządzącymi.

O wzmocnienie zakazu testowania z wykorzystaniem zwierząt pozaludzkich apeluje już pół miliona obywateli i obywatelek Wspólnoty w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej #SaveCrueltyFreeCosmetics.

O lepszy dla zwierząt pozaludzkich świat, bez cierpienia w laboratoriach, w edukacji, w nauce codziennie walczą konsumenci i konsumentki żmudnie szukając informacji dot. testowania kosmetyków, chemii domowej na etykietach.

Jednak ten wzrost świadomości obywateli i obywatelek niekoniecznie idzie w parze
z działaniami tych, którzy swoim głosem w trakcie posiedzenia Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, swoimi zadaniami w ramach Dyrekcji Generalnych KE czy danego Ministerstwa mogą skutecznie i szybko zmieniać los zwierząt pozaludzkich i świadomość społeczną.

Wciąż zbyt często widzimy inwestycje, które wspierają system oparty na braku empatii, krótkowzroczności osób decyzyjnych oraz przemysłu. Przykładami są między innymi prace naukowców i naukowczyń oraz przemysłu nad koncepcją biorafinerii, która w dalszym ciągu wesprze sektor mleczarski w UE. Prawie pół miliona euro z funduszy Unii Europejskiej zostało przekazanych na badania obejmujące kwestię hodowli much jako paszy w akwakulturze, dla ryb tzw. hodowlanych. Kolejnym projektem, który został sfinansowany z funduszy europejskich były badania na mniej znanych i poddawanych przemysłowej hodowli ras świń, aby wspomóc przemysł w podnoszeniu jakości mięsa. Na ten projekt przekazano prawie 3,5 mln euro. Unia Europejska sfinansowała także wypracowanie nowych szczepionek dla zwierząt tzw. hodowlanych w celu przeciwdziałania oporności na antybiotyki oraz zmniejszeniu kosztów hodowli. Kwota to ponad 10,5 mln Euro na przedłużanie gehenny zwierząt tzw. hodowlanych. Niestety na tym lista się nie kończy.

Ja, pan, pani, aktywista, aktywistka, każda z nas wsparła te projekty własną pracą. Ich całkowite dofinansowanie ze środków publicznych, naszych podatków to około 35 milionów euro. To malutka kropla w morzu pieniędzy publicznych, które przeznaczamy na wsparcie tych, którzy krzywdzą zwierzęta. Chcę to wyraźnie powiedzieć – krzywda jest dzisiaj finansowo i legislacyjnie aktywnie wspierana i akceptowana.

Do zmiany świata nie potrzebujemy wiele. Potrzebujemy nowych strategii i odwagi.

Strategii, które w sposób jednoznaczny, bezkompromisowy zabiorą zwierzęta z naszych talerzy, naszych laboratoriów, uczelni, kosmetyków, ubrań, rozrywki. Strategii bez krzywdy innych. Strategii, które wskażą, że przyszłość będzie lepsza tylko wtedy, kiedy zdecydujemy, że zwierzęta pozaludzkie nie są po coś, dla kogoś, nie muszą służyć w jakimś, ludzkim, gospodarczym, finansowym celu. Takie strategie będą projektowane i wdrażane przez odważnych i odważne.

Stanie po stronie najsłabszych zawsze wymagało i wymaga odwagi. Zawsze wiązało się
z byciem ośmieszanym, wyśmiewaną, lekceważonym i ignorowaną.

Jesteśmy jednak przekonane, że puste klatki, laboratoria, uczelnie, będą możliwe tylko dzięki odważnym. Dzisiaj to organizatorki i organizatorzy tego spotkania mają odwagę mówić
o innym świecie, pokazywać absurd eksploatacji zwierząt pozaludzkich, dawać przykład bezkompromisowej walki o tych i o te, których głos nie jest słyszalny.

Jutro muszą to być politycy i polityczki. I potrzebujemy od nich takiej samej bezkompromisowej, etycznej, empatycznej odwagi. Nie da się naprawić trochę świata, który zepsuliśmy całkowicie. Dlatego prosimy, apelujemy i wzywamy wszystkich rządzących. Odwagi i uważności na krzywdę wszystkich zwierząt. Być może kolejna petycja powinna mieć hasztag #BeRealCrueltyFreePolitician
Źródło: Morgan Janowicz reprezentująca Green REV Institute oraz koalicję Future Food 4 Climate
23 kwietnia 2022 r., Warszawa.

wydarzenie na Faceboku