“Wegańska Warszawa”

Spread the love
Autorką plakatu jest Ula Pągowska.

Przy współpracy GreenREV Institute i VegFund, powstał film krótkometrażowy pt. “Wegańska Warszawa”, który swoją premierę internetową będzie mieć 14 stycznia na platformie You Tube. Honorowym matronatem produkcję objęła dr. Sylwia Spurek, Posłanka do PE Greens/EFA. 

“Wegańska Warszawa” to krótkometrażowa opowieść o ludziach, jedzeniu i wizji. Warszawa to jedno z 10 najbardziej przyjaznych diecie roślinnej miast na świecie (Happycow.net, 2019). Lokal Vegan Bistro, Youmiko Vegan Sushi, Roślinny Qurczak i Słuszna Strawa to przedsiębiorstwa, które powstały bez pieniędzy, planu i wsparcia gigantów, ale z wiarą i przekonaniem, że Polki i Polacy mogą i chcą jeść inaczej. Reportaż opowiada o zespołach tworzących stołeczne restauracje i biznesy. Przetrwaniu pandemii na rynku gastronomicznym.

“Wegańska Warszawa” przedstawia drugą stronę popularnych stołecznych restauracji serwujących kuchnię roślinną. Tak samo, jak cały sektor, roślinne biznesy dotknięte zostały przez COVID-19, jednak coś szczególnego pozwoliło im przetrwać. Bohaterki i bohaterowie materiału to głównie osoby, które założyły własny biznes, często bez planu i pieniędzy, ale zawsze z wizją i pasją. Wiara w potrzebę zmiany nawyków żywieniowych Polek i Polaków to ich źródło energii do działania. Satysfakcję z wysiłku dają im momenty, kiedy “zatwardziały mięsożerca” chwali sojowego schabowego, lub też nie jest w stanie odróżnić go od zwierzęcego.
“Wegańska Warszawa” to jednak przede wszystkim opowieść o ludziach. Jako konsumenci często nie myślimy o osobie, która przygotowała nasz posiłek. Yulia z Białorusi, Maysoon z Iraku, czy Haregu z Erytrei to osoby, które na co dzień gotują roślinnie dla Polek i Polaków. Jako zespół patrzą na swoją pracę jak na misję społeczną, wychodzącą poza samą gastronomię. Marzą o obaleniu granic, wyzwoleniu zwierząt i równości wszystkich ludzi. Nie są apolityczni, a o przekonaniach mówią bardzo jasno i to właśnie ta idea motywuje ich do dalszej pracy.

Matronat specjalny dr. Sylwia Spurek, Posłanka do PE Greens/EFA.
Partnerzy specjalni: Akcja Demokracja, Plant Based Treaty.
Matronat/patronat medialny: Zielona Interia, Noizz, Krytyka Polityczna, Food & Friends, Kukbuk.
Specjalnego wsparcia udzieliły i udzielili: Ekowyborca, Istota.info, Klub Myśli Ekologicznej, Manifest Wegański, Roślinna Strona, Szymon Bujalski – Dziennikarz dla Klimatu, Śląska Opinia, V – Gun dla Zwierząt.

Zobacz zwiastun filmu

Link do wydarzenia na facebook: https://fb.me/e/2efe3e4ul

Źródło: GreenREV Institute