1 na 5 Brytyjczyków/ Brytyjek włączy wegańskie potrawy

Spread the love
Fot. Katarzyna Blecharz, Pracownia Cukiernicza Blecharzy.

Nowy zestaw świątecznych wyników ankiety opublikowany dzisiaj (8 grudnia) przez The Vegan Society ujawnił, że 1 na 5 Brytyjczyków / Brytyjek włączy wegańskie potrawy i desery do swojej świątecznej kolacji w tym roku.

W jednym z badań [1] , w którym respondentów poproszono o opisanie swoich planów na obiad bożonarodzeniowy w 2021 r., 16% ujawniło, że będzie jadło bardziej tradycyjny posiłek na bazie mięsa, ale będzie zawierał opcje wegańskie. Tymczasem 3% powiedziało, że opowiada się za w pełni wegetariańskim menu, które będzie zawierało wiele opcji wegańskich, a 1% twierdzi, że zje w pełni wegańską lub roślinną kolację bożonarodzeniową.

W sumie oznacza to, że 20% z nas będzie cieszyć się jakimś wegańskim posiłkiem lub daniem w okresie świątecznym.

Drugie badanie [2] , w którym przyjrzano się inspiracji decyzji ludzi, wykazało, że większość (42%) celowo stara się zmniejszyć ilość spożywanego mięsa i nabiału, podczas gdy 37% stara się poprawić swoje zdrowie.

Co ciekawe, być może w wyniku konferencji COP26 w Glasgow i rosnących dowodów na korzyści środowiskowe diety wegańskiej, kolejne 24% twierdzi, że obawy związane ze zmianami klimatu zachęciły ich do przejścia na weganizm lub wprowadzenia wegańskich potraw, podczas gdy ta sama liczba (24 %) chcą spróbować czegoś nowego.

Inne powody aktualizacji oferty świątecznego stołu w tym roku obejmują obawy związane z potencjalnymi niedoborami żywności związanymi z Brexitem i pandemią oraz niemożnością uzyskania pożądanego mięsa i nabiału (14%), a 13% twierdzi, że uważa jedzenie wegańskie za bardziej opłacalne, oraz kolejne 13% stwierdziło, że woli smak produktów roślinnych. Dla 31% ankietowanych będzie to pierwszy raz, gdy do świątecznej kolacji dołączy jakikolwiek rodzaj wegańskiego jedzenia lub potraw. Dla 32% będzie to ich drugi rok, a dla 13% ponad 5 lat. Cztery procent twierdzi, że zawsze cieszyło się w pełni wegańskimi świętami Bożego Narodzenia lub miało dostępne opcje wegańskie.

Więc jakie rodzaje wegańskich potraw ludzie planują wprowadzić w tym roku? Które z nich desperacko próbują? A które będą wymagały nieco więcej pracy w kuchni?

Trzy najpopularniejsze dania, których gotowanie lub próby najbardziej nie mogą się doczekać, to wegańskie alternatywy dla mięsa, takie jak seitan, tempeh lub chick’n, pieczone ziemniaki i pieczeń z orzechów. 1 na 10 (11%) twierdzi, że nie może się doczekać przygotowania wegański deser, podczas gdy 13% przyznaje, że obawia się odtworzenia wegańskiej deski serów.

Jeśli chodzi o kupowanie wegańskich świątecznych produktów spożywczych i napojów, respondenci zostali poproszeni o wybranie trzech najważniejszych czynników. Ponad połowa (52%) wskazała smak, a następnie cenę i przystępność (42%). Co ciekawe, ponad jedna czwarta Brytyjczyków (27%) twierdzi, że ślad węglowy każdego produktu jest dla nich najważniejszy.


[1]Świąteczna ankieta The Vegan Society’s Christmas Survey 2021 została przeprowadzona w okresie od 30 listopada do 1 grudnia 2021 r. W ankiecie wzięło udział 500 reprezentatywnych dla całego kraju osób w wieku od 18 do 64 lat.
[2] [2] Druga ankieta bożonarodzeniowa 2021 została przeprowadzona w okresie od 23 listopada do 30 listopada 2021 r. W ankiecie wzięło udział 500 reprezentatywnych w całym kraju osób w wieku od 18 do 64 lat, które powiedziały, że w te święta gotują dania wegańskie.
Źródło: Vegan Society