Szczepienia w Wielkiej Brytanii

Spread the love
fot. David Mark z Pixabay

Nowe badania pokazują, że 62% wegan w Wielkiej Brytanii otrzymało dwie dawki szczepionki Covid-19, a 25% stwierdziło, że otrzymało jedną dawkę i czeka na drugą.

W sumie oznacza to, że około 87% wegan w wieku 16 lat i starszych otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Badanie Szczepień Towarzystwa Vegan Society pokazuje również, że 1 na 10 (10%) nie otrzymało jeszcze jednej dawki szczepionki, ale chciałoby to zrobić. Zapytani, dlaczego jeszcze nie otrzymali pojedynczej dawki, 33% tej grupy odpowiedziało, że chce poczekać, aż informacje o szczepionce będą dostępne, a 20% stwierdziło, że wcześniej mieli reakcję alergiczną lub złą reakcję na szczepienie. Ta sama liczba (20%) stwierdziła, że ​​boi się lekarzy, igieł i/lub sytuacji medycznych.

Tylko 4% powiedziało, że nie otrzymało szczepionki i nie zamierza. Głównym powodem podawanym przez osoby, które nie chcą otrzymać szczepionki, jest strach lub nieufność co do tego, czy szczepionka jest bezpieczna (58%). Trzydzieści pięć procent chce poczekać na udostępnienie większej ilości informacji, a 29% nie wierzy, że szczepionka działa. Dwadzieścia trzy procent tej grupy podało powody etyczne.

Definicja weganizmu przyznaje, że nie zawsze jest możliwe lub wykonalne dla wegan, aby uniknąć uczestniczących w użyciu zwierząt, co jest szczególnie istotne w sytuacjach medycznych.

Sam Calvert, rzecznik The Vegan Society, powiedział: „The Vegan Society rozumie, że program szczepień przeciwko Covid-19 odgrywa fundamentalną rolę w walce z pandemią i ratowaniu życia. Ponieważ jednak obecnie istnieje wymóg prawny, aby wszystkie szczepionki były testowane na zwierzętach, wszystkie trzy szczepionki przeciw Covid-19 dostępne w Wielkiej Brytanii nie są uważane za wegańskie, ponieważ do ich opracowywania i testowania wykorzystywano zwierzęta ”.

Niestety, nie żyjemy jeszcze w pełni wegańskim świecie i wiemy, że podejmowanie tego rodzaju decyzji może być niezwykle przygnębiające dla wszystkich wegan. Żaden weganin nie podejmuje decyzji o przyjmowaniu leków, które są wynikiem pochopnego stosowania i testowania na zwierzętach. Sytuacja każdego weganina jest inna i zachęcamy wegan do podjęcia własnej decyzji w tej sprawie, podobnie jak w przypadku wszystkich leków, we współpracy z zespołem podstawowej opieki zdrowotnej”.

Do tej pory około 69% populacji Wielkiej Brytanii, około 46,2 miliona ludzi, otrzymało obie dawki szczepionki przeciw Covid-19, podczas gdy dawki przypominające szczepionki zostały również udostępnione w NHS dla tych, którzy już otrzymali dwie dawki.

Szczepionki obecnie zatwierdzone do stosowania w Wielkiej Brytanii to szczepionka Moderna, szczepionka Oxford/AstraZeneca i szczepionka Pfizer/BioNTech.

Od kwietnia 2022 r. obowiązkowe będzie pełne zaszczepienie personelu NHS w Anglii przeciwko Covidowi. Sekretarz zdrowia Sajid Javid mówi, że uważa, że ​​termin daje 103 000 nieszczepionych pracowników czasu na oba zaszczepienia. W przeciwieństwie do niedawnych dezinformacji, nie ma „certyfikatu zwolnienia dla wegan”, a weganie powinni mieć świadomość, że tylko sąd może zdecydować, czy doszło do dyskryminacji.
Źródło: Vegansociety.com