Debata Green REV Institute &European Climate Foundation

Spread the love

Czy możliwa jest sprawiedliwa transformacja bez praw zwierząt?

Marzeniem REV jest szeroka i inkluzywna partycypacja w kształtowaniu wspólnej przyszłości, dlatego realizuje projekt:serię spotkań (online), w ramach, których aktywiści i aktywistki, środowisko naukowego, organizacje pozarządowe, przedstawiciele i przedstawicielki mediów dyskutują odnośnie tego jaką rolę powinien odegrać Europejski Zielony Ład, Wspólna Polityka Rolna, w naszym codziennym życiu i jak sprawić, że strategie unijne będą wdrażane przy udziale partnerów społecznych.

Green REV wierzy, że tylko razem podczas wspólnej debaty, dialogu jesteśmy w stanie urzeczywistnić plany i założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

26 października 2021 roku odbyła się już trzecia debata, w ramach której zaproszeni goście i gościnie dyskutowali czy sprawiedliwa, zielona transformacja jest możliwa bez uwzględnienia praw zwierząt.

Green REV Institute wyszło z inicjatywą, nie tylko poprzez organizację forum do dyskusji, lecz również proponując wraz z Europosłanką i fundatorką Green REV Institute dr. Sylwią Spurek “5 dla Branży Roślinnej” oraz “Nową 5 dla Zwierząt”. Założenia przedstawionych reform zapewniają przestrzeganie praw zwierząt, ekologiczne rolnictwo oraz edukację klimatyczną, o środowisku.

Aby sprawiedliwa transformacja była możliwa, niezwykle ważne jest wprowadzenie zmian w obecnym systemie żywności. Debata zorganizowana przez Green REV stara się znaleźć najlepsze, zrównoważone dla wszystkich stron rozwiązania i naprawy systemu żywnościowego.

Karolina Skowron Dyrektorka Akcja Demokracja, podkreśliła istotę współpracy całego społeczeństwa na rzecz praw zwierząt. Zwracała uwagę jednak na konflikty i różnice jakie istnieją wśród aktywistów i aktywistek – zapewnienie odpowiednich warunków do życia zwierzętom jest misją każdego i każdej z nas, lecz każdy drogę do tego celu widzi inaczej. Warto jednak zauważyć, że bez radykalnych głosów, jak i bez głosów działaczy i działaczek, którzy są bardziej otwarci na kompromisy, nie byłaby możliwa żadna zmiana. Dlatego tak istotne jest zbudowanie wspólnej strategii, dzięki której wszyscy razem staniemy w obronie praw zwierząt, gdyż razem jesteśmy w stanie osiągnąć więcej.

Dariusz Gzyra zwracił uwagę na to, iż to my jesteśmy głosem zwierząt, które nie są w stanie same walczyć o swoje prawa. Jak najszybciej należy więc propagować zmianę naszych nawyków, a można to zrobić poprzez edukację i debatę. Mówił, że nie zawsze są od razu możliwe radykalne kroki, dlatego ważne są kompromisy – gdy tylko jest taka możliwość, trzeba ograniczać cierpienie zwierząt, nie zapominając równocześnie o długoterminowym celu, jakim jest zakończenie epoki wykorzystywania zwierząt pozaludzkich.

Kacper Nowicki, aktywista, były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, wypowiadał się na temat budowania świadomości ekologicznej wśród innych osób. Mówił, że proces zmiany całego systemu edukacji o środowisku jest niezwykle długim przedsięwzięciem i należałoby zacząć wdrażać potrzebne zmiany już teraz. Utworzenie społeczeństwa międzygatunkowego z nowymi, wegańskimi nawykami żywieniowymi jest możliwe tylko dzięki zmianom systemowym.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu European Climate Foundation.
Dlatego serdecznie zapraszam do obejrzenia debat oraz wzięcia udziału w kolejnych!

W dotychczasowych debatach wzięli udział: przedstawiciele mediów, aktywistki klimatyczne, szefowe polskich organizacji pozarządowych, przedstawiciele środowiska naukowego, m.in.: redaktor Robert Jurszo, aktywistka MSK Łucja Kudła, Maria Staniszewska, kognitywista prof. Marcin Urbaniak, redaktor Adam Wajrak, ekspertka ds. wpływu produkcji zwierzęcej na jakość życia i zdrowie ludzi dr Anna Kozajda, ekspertka ds. just transition dr Miłka Stępień, prezeska Instytutu Zielonej Przyszłości Agata Kuźmińska, prezes UNAP Polska Adam Dziedzic, ekspert i zoolog prof. Andrzej Elżanowski, dyrektorka Akcja Demokracja Karolina Skowron, dyrektorka Humane Society International Polska Iga Głażewska, Dariusz Gzyra, aktywistka Maja Urbanek, działacz na rzecz praw człowieka i praw zwierząt Kacper Nowicki, aktywista Inicjatywy Dzikie Karpaty Augustyn Mikos, aktywistka Maya Ozbayoglu, aktywista i społecznik Daniel Petryczkiewicz, przewodnicząca studenckiego koła ds. praw zwierząt Uniwersytetu Śląskiego Olga Giżycka, aktywistka prawnozwierzęca Lilka Skórska, aktywista MSK i Extinction Rebellion Wiktor Pahl, mecenaska Karolina Kuszlewicz, współtwórczyni Roślinnej Bazy Maja Jaworska, aktywista AV i współtwórca V- Gun dla Zwierząt Mateusz Niezgoda, założyciel azylu, Fundacja Prosiaczka Eugeniusza „ Gieniutkowo” Marcin Kaeres, Dobrosława Tokarczyk aktywistka i współprowadząca Azyl dla Świń Chrumkowo.

Źródło: Green REV Institute