Kampania #FutureFoodPrice

Spread the love

Liderzy i liderki 50 krajów wezwani do wprowadzenia ceny emisji CO2 na mięso i nabiał

Green REV Institute oraz ProVeg International z ponad 90 organizacjami wspólnie podpisały list otwarty wzywający 50 krajów, w których spożywa się największą ilość mięsa, do podniesienia cen mięsa i nabiału oraz obniżenia cen owoców i warzyw.

List otwarty został podpisany przez ponad 5000 firm, inwestorów, banki, rolników, organizacje młodzieżowe i żywnościowe ze 100 krajów, a także przez organizacje pozarządowe zajmujące się kwestiami dobrostanu i praw zwierząt zwierząt, klimatu, środowiska, przyrody i zdrowia publicznego.

List zostanie przedstawiony światowym przywódcom i przywódczyniom podczas Szczytu Narodów Zjednoczonych w sprawie Systemów Żywnościowych w Nowym Jorku 23 września, przed listopadowym Szczytem Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow. List jest następstwem ostatniego raportu IPCC, w którym kryzys klimatyczny został określony jako “kod czerwony”.

Kampania, zainicjowana przez True Animal Protein Price Coalition (TAPP), wzywa przywódców i przywódczynie państw do wprowadzenia lub podniesienia podatków na mięso i nabiał w celu zmniejszenia konsumpcji, a tym samym obniżenia emisji gazów cieplarnianych (GHG).

Lista sygnatariuszy jest dostępna pod adresem: https://futurefoodprice.org/signatories i obejmuje YOUNGO (the Youth Constituency of the UNFCCC), Ecopreneur (zrzeszającą 3000 europejskich firm), Triodos Bank, European Vegetarian Union oraz 50by40.org, globalną sieć 60 organizacji, których misją jest zmniejszenie konsumpcji mięsa o 50% do 2040 roku.

Z Polskich organizacji list podpisały Green REV Institute, RoślinnieJemy, Rodzice dla Klimatu, Roślinny Qurczak, Pro-Terra Foundation Ecological Education Center for Sustainable Development i Akcja Demokracja, Fundacja Klub Myśli Ekologicznej, Klub Gaja, Polskie Towarzystwo Etyczne, Fundacja Prosiaczka Eugeniusza Gieniutkowo.

W Wielkiej Brytanii aktywiści i aktywistki wzywają rząd do nałożenia opłat na największych  emitentów dwutlenku węgla, w celu łagodzenia kryzysu klimatycznego. Produkcja mięsa i nabiału emituje znacznie więcej gazów cieplarnianych niż równoważna ilość żywności pochodzenia roślinnego – badanie przeprowadzone w zeszłym roku w Niemczech wykazało, że mięso powinno kosztować około dwa i pół razy więcej niż obecnie, biorąc pod uwagę jego wpływ na środowisko.

Nie rozmawiamy o wpływie produkcji zwierzęcej na kryzys klimatyczny. Na spadek bioróżnorodności, zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby, zdrowie, jakość życia ludzi. Dzisiaj musimy wykorzystywać narzędzia, jakie daje nam strategia od Pola do Stołu, żeby dokonać sprawiedliwej, zielonej transformacji systemu żywności. Światowi liderzy i liderki nie mogą udawać, że business as usual to nadal opcja. Produkcja zwierzęca, przez lata mocno dofinansowywana ze środków publicznych, musi być objęta zasadą zanieczyszczający płaci, a fundusze publiczne powinny wspierać zieloną transformację rolnictwa. – mówi Anna Spurek, COO Green REV Institute

Jesteśmy coraz lepiej wyedukowani na temat plastiku jednorazowego użytku, paliw kopalnych i wielu innych katastrofalnych dla środowiska praktyk. Ustalanie cen żywności na podstawie emisji dwutlenku węgla stanowi podobną zmianę świadomości i pomogłoby w łagodzeniu zarówno kryzysu klimatycznego, jak i globalnego kryzysu zdrowotnego. Nie ma dobrych argumentów przeciwko temu rozwiązaniu. – komentuje Patricia Homa, Prezeska ProVeg Polska

Niższy poziom spożycia białka zwierzęcego nie tylko poprawi zdrowie publiczne w większości krajów, a tym samym zmniejszy koszty opieki zdrowotnej, ale jednocześnie zmniejszy globalne emisje gazów cieplarnianych i spowolni utratę bioróżnorodności. Jeśli globalne spożycie mięsa i nabiału utrzyma się na obecnym poziomie, a nawet wzrośnie, niemożliwe będzie powstrzymanie wzrostu temperatury na świecie do niebezpiecznego poziomu. – dodaje Jeroom Remmers, Dyrektor TAPP Coalition

 Podczas gdy rządy w krajach takich jak na przykład Nowa Zelandia, wcześniej wykluczały podatki od mięsa lub nabiału, niedawno ogłosiły że do 2025 roku producenci mięsa i nabiału będą musieli płacić za emisje gazów cieplarnianych.

Inne kraje, takie jak Niemcy i Niderlandy, rozważają wprowadzenie podatków od mięsa na poziomie supermarketów oraz wykorzystanie dochodów z podatków do wspierania rolników. Z kolei Hiszpania w 2011 roku podniosła stawkę VAT na mięso do 10%, jednocześnie obniżając stawkę na warzywa i owoce do 4%.

Organizacje non-profit, firmy i miasta, które chciałyby podpisać list otwarty, mogą przesłać swoje logo na adres info@tappcoalitie.nl.

Możesz przeczytać i udostępnić list otwarty na futurefoodprice.org

Źródło: Green REV Institute