4 IX 2021 Marsz Wyzwolenia Zwierząt.

Spread the love

Czasami robi się smutno, zwłaszcza, gdy przejdzie się przez sklep spożywczy pełen wędlin, jajek, serów. Czasami robi się beznadziejnie, zwłaszcza gdy siedząc przed telewizorem widzi się spoty reklamowe zachwalające paróweczki, szyneczki i jajeczka. Czasami można się załamać, jak usłyszy się kolejną kąśliwą uwagę o niebezpiecznej diecie wegańskiej. Taka kolej rzeczy, gdy jest się mniejszością, a dookoła ludzie spostrzegają wartości, w które się wierzy jak na szaleństwo.

Tylko, że nam wegankom i weganom poddawać się nie wolno. Trwa kryzys klimatyczny, wielkie wymieranie zwierząt, naszą kulturę kształtują antropocentryczne wzorce i normy, dlatego nie mamy czasu na marudzenie, nie mamy możliwości by sobie usiąść i ponarzekać. Kierunek jest jeden: działać, rozmawiać, przekonywać. Go vegan!

Dlaczego weganizm jest taki ważny? To styl życia, to przełamywanie antropocentrycznej hierarchii, to słowa wypowiadane za tych i te, których głos do nas nie dociera. Weganizm to świadomość, że świat nie należy do nas a do przyszłych pokoleń. Dlatego nie można się poddawać i przejmować, że jesteśmy mniejszością. W dawnych czasach mniejszością byli przeciwnicy niewolnictwa, zwolennicy praw kobiet. To, że jest się mniejszością nie przesądza jeszcze sprawy, co widać po naszym dzisiejszym stosunku i do praw człowieka, i do praw kobiet. Jeszcze nie tak dawno wiele rzeczy nie mieściło nam się w głowach. Dzieci pracowały, kobiety nie mogły studiować, nikt nic nie mówił o przemocy domowej, ukrywanie dziecka z niepełnosprawnością było wstydliwą tajemnicą. Szokujące? Tak było. Zmiany nastąpiły jednak z taką siłą, że dzisiaj czas na kolejne. Go vegan!

Wzorce kulturowe to podstawa naszego myślenia. Jeszcze dobrze nie znamy siebie, języka, tego, co nas otacza, a już mamy wtłaczaną w naszą świadomość kulturę. To dlatego w pewnym momencie żaba staje się obrzydliwa, kot wredny i złośliwy, świnia brudna, kura głupia, a koza durna. Na szczęście kultura nie jest statycznym monolitem, na szczęście tradycja nie jest święta i niezmienna. Wszystko zależy od nas, jakim językiem będziemy opisywali świat, co przekażemy naszym dzieciom, jakie będziemy robić zakupy, na jakich yćpolityków i polityczki będziemy głosować. Zmiany są w zasięgu naszego działania. Możemy walczyć o zwiększenie przestrzeni w klatkach dla kurs czy świń, ale możemy po prostu walczyć o uwolnienie zwierząt, o pojawienie się dotacji na produkty roślinne, czy produkcję czystego mięsa. Możemy rozmawiać, wychowywać, opowiadać, możemy sami zmieniać siebie, a dzięki temu możemy zmieniać świat. Pierwsze sufrażystki i sufrażyści słyszeli, że są wariatkami i wariatami, chorymi psychicznie istotami, które nie wiedzą nic o świecie i życiu. Dzisiaj to bohaterki i bohaterowie, ikony kulturowej zmiany. Dawniej osób z niepełnosprawnością się wstydzono, dzisiaj uczą i nikogo nie dziwi osoba na wózku. Świat czeka na zmianę. Go vegan!

4 IX 2021. Kolejny marsz wyzwolenia zwierząt. To święto nas wszystkich, którzy i które jesteśmy przekonani, że zwierząt krzywdzić nie można, że świat nie jest poletkiem naszych zabaw, a wspólnotową przestrzenią, człowiek nie jest wyjątkowy, a jest jedynie istotą pośród innych istot. Wczoraj pod Pałacem Kultury w Warszawie zebrało się wiele organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz wszystkich istot żyjących, organizatorki i organizatorzy z Green REV Institute udowodnili nam wszystkim, że nie jesteśmy sami, że zmiany i praca na rzecz wszystkich istot żyjących jest dla nas ważna i możliwa. Na marszu wyzwolenia zwierząt były tłumy, wspaniała aktywistyczna moc. To było wielkie zamanifestowanie, że można zmieniać rzeczywistość na lepszą, że można działać na rzecz sentientów i sentitentek, że można tworzyć równość. Go vegan!
Tekst dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ, fot. Janusz Bończak

Dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ .

dr hab. Joanna Hańderek, prof. UJ,  wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych różnym formom dyskryminacji społecznych „Kultura wykluczenia?”. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Akademickiego Stowarzyszenia przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu, Kongresu Świeckości, członkini rady głównej Kongresu Kobiet. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga https://handerekjoanna.wordpress.com

Galeria zdjęć z Marszu Wyzwolenia Zwierząt: