Najpiękniejszy i ekologiczny – EKO rozwiązania na 27. Pol’and’Rock Festival

Spread the love

Za Najpiękniejszym Festiwalem Świata stoją ludzie, których łączą wspólne idee. Serca Organizatorów, Partnerów, Festiwalowiczów i będących tu działaczy NGO biją w tym samym rytmie, sprawiając, że czysta, zielona fala przepływa przez teren Lotniska Makowice-Płoty. Wspólne idee to także wspólne działanie i dbanie o to, aby festiwalowe pola były zadbaną przestrzenią, a uczestnicy wrócili do domu bogatsi o wiedzę z zakresu EKO. Jaki jest zatem przepis na ekologiczne rozwiązania według Pol’and’Rock Festival? Oto co przygotowali Organizatorzy i Partnerzy 27. edycji wydarzenia!

Po pierwsze: rozsądne pakowanie

Pol’and’Rock Festiwal to kilka dni biwakowania w warunkach polowych. Aby ułatwić uczestnikom rozsądne pakowanie, Organizatorzy przygotowali listę niezbędnych rzeczy oraz tych, których na Festiwal zabierać się nie powinno (szklane opakowania, kartusze z gazem, palniki etc.). Zamysł był prosty – pakowanie tylko tego, co bez problemu można ze sobą zabrać z powrotem.
Spakowani festiwalowicze, fot. Stanisław Wadas

Spakowani festiwalowicze, fot. Stanisław Wadas

Zaraz Będzie Czysto

Tysiące ludzi nie oznaczają tysięcy ton rozrzuconych śmieci – Organizatorzy przypominają o bieżącym sprzątaniu swoich obozowisk i utrzymaniu ogólnej czystości. W ramach akcji ZBC na terenie Lotniska dostępnych jest 21 kontenerów na śmieci (minimum jeden na każde pole namiotowe), a każdy Festiwalowicz otrzymuje worek na śmieci. Wszystko po to, aby zostawić przestrzeń tak, jak przed przyjazdem.

Oszczędzaj wodę

Idea ważna dla całej naszej planety, a szczególnie dla najbliższego, festiwalowego otoczenia. Teren Lotniska Makowice-Płoty pozbawiony jest stałego dostępu do bieżącej wody, dlatego ta, która jest wykorzystywana na Festiwalu, musiała zostać na niego przetransportowana. Organizatorzy apelują o jej oszczędność, zażywanie krótkich pryszniców i zakręcanie kranów w strefach sanitarnych.

NIE dla foliówek!

Jak co roku Festiwalowicze mogą udać się na zakupy na pasaż handlowy – drogi, wzdłuż której rozstawione są sklepy, w tym m.in. SiemaShop. Choć tym razem pasaż jest nieco krótszy niż zwykle, także i tam obowiązuje zasada w duchu EKO: gdziekolwiek dokona się zakupów, nie zostaną one zapakowane w foliową reklamówkę.
Papierowe torby na zakupy w Lidlu, fot. Marcin Michoń

Papierowe torby na zakupy w Lidlu, fot. Marcin Michoń

Wielorazowe kubki w strefie Lecha

Po co kilka jednorazowych, skoro można mieć jeden, a fajny? Już kolejny raz Partner Festiwalu – Lech, będzie rozlewał piwo do pięknych, kolorowych kubków wielokrotnego użytku, pochodzących w 100% recyklingu. Wystarczy uiścić kaucję w wysokości 10 złotych przy pierwszym zakupie i można korzystać z kubka przez cały czas trwania wydarzenia. Festiwalowe kubki można na zakończenie zabrać ze sobą do domu lub odnieść do strefy Lecha i otrzymać zwrot kaucji.

O ekologii na Akademii Sztuk Przepięknych

Pol’and’Rock Festival to nie tylko wielkie muzyczne wydarzenie – to także miejsce, gdzie zaangażowana społeczność rozmawia o ważnych, nieraz trudnych dla świata sprawach. ASP to również inspirujące warsztaty, w czasie których Festiwalowicze mają okazję dowiedzieć się m.in jak, wspólnie z Allegro, przerobić tiszert na torbę oraz jak stworzyć eko skarbonkę i eko notes razem z Fundacją Strefa Dorastania. Co więcej, na uczestników Festiwalu czekają na swoich stoiskach przedstawiciele Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Inspektorat Warszawa oraz Reformed Druids of Gaia Poland.
Źródło: WOŚP