Studenci UEK ruszają do boju o Nowy Zielony Ład!

Spread the love

XXI wiek został nazwany wiekiem terroryzmu. Ale to nie będzie wiek terroryzmu. To będzie wiek katastrofy klimatycznej. Przyszłość, przede wszystkim młodych ludzi, stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Od 2017 roku na całym świecie odbywają się młodzieżowe strajki klimatyczne. Do tego światowego ruchu dołączyła grupa młodych studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Podnieśli „zieloną rękawicę”, by stoczyć walkę o lepsze jutro. Zaczynają 19 kwietnia od Tygodnia o Klimacie. Po raz pierwszy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie Koło Naukowe Wyzwań Zielonego Ładu. Pomysł narodził się w głowie studentki kierunku International Business Liliany Śmiech, która zebrała kilkunastu studentów, dla których sprawy klimatu nie są obojętne.
Odpowiedzią na zagrożenie klimatyczne nie może być bierność, ale zmiana sposobu myślenia oraz stylu życia na proekologiczny. Studenci chcą pokazać, że problem ten dotyczy każdego z nas, a czasu na zmianę pozostało już naprawdę niewiele. – podkreśla założycielka koła.

Celem Koła jest szerzenie wiedzy o Zielonym Ładzie i jego wyzwaniach m.in. zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, działaniu w dziedzinie ochrony klimatu, propagowania zrównoważonej: mobilności, rolnictwa, łańcucha żywieniowego oraz przemysłu.
Działalność koła szybko wzbudziła zainteresowanie wśród społeczności studenckiej, także z innych uczelni. Nowych członków ciągle przybywa! Koło naukowe z impetem rozpoczyna swoją działalność i pierwszą okazją do poznania ich w akcji jest organizowany po raz pierwszy w Krakowie „Tydzień o Klimacie 2021” w dniach 19-23 kwietnia 2021 r. Plan wydarzenia to 3 debaty: debata parlamentarzystów poświęcona głównie wyzwaniom energetycznym w Polsce, dyskusja naukowców zajmujących się tematem zrównoważonego klimatu oraz panel dyskusyjny młodych skupionych w organizacji młodzieżowych.
Z okazji „Tygodnia o Klimacie” organizatorzy ogłosili także konkurs na filmik „Jak nauczyć ludzi ocalić świat do 2050?”, którego główną nagrodą jest wyjazd studyjny do Brukseli dla dwóch osób. Nagrodę ufundowała europosłanka Róża Thun – członkini Komisji Ochrony Środowiska w Parlamencie Europejskim. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 kwietnia.
Zwieńczeniem Tygodnia o Klimacie będzie natomiast spacer klimatyczny oraz wspólne sadzenie drzew.
Transmisja ze wszystkich wydarzeń, które odbędą się na platformie zoom, na oficjalnej stronie koła na facebooku: https://www.facebook.com/KNWZLUEK
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pani Prorektor ds. Kształcenia i Studentów, Prof. UEK dr hab. Karolina Klecha-Tylec.
Zapraszamy do udział w Tygodniu o Klimacie!
Dane Kontaktowe:
Liliana Śmiech,
Przewodnicząca Koła Naukowego Wyzwań Zielonego Ładu
tel: 664438838
e-mail: liliana.smiech@gmail.com