Z duszą na ramieniu – wywiad ze Stanisławem Słowińskim

Spread the love

Grę na skrzypcach rozpoczął jako pięciolatek, jest wciąż przed 30-tką a zdobył już wiele prestiżowych nagród muzycznych. Krakowski skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista Stanisław Słowiński będzie kolejnym gościem programu Renaty Głowackiej. Na premierę nowego odcinka „Świat na głowie” zapraszamy w piątek 29 stycznia o g. 18.00 w nowej telewizji internetowej Dworek TV.

Miał różne pomysły na życie. Chciał zostać narciarzem. Muzyka jednak była z nim od najmłodszych lat. Szukając w niej swojego miejsca zanurzył się m.in. w liryzmie Chopina czy progresywnej harmonii Karola Szymanowskiego. Dało mu to przepustkę do rozwinięcia skrzydeł.
A Grand Prix 39. Jazz Juniors stało się dla niego katalizatorem energii muzycznej. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu okraszonego niezwykłymi dźwiękami. W nich znajduje się dusza Stanisława Słowińskiego.

***

Stanisław Słowiński:
Z muzyką związany od 18 lat, swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczął w wieku 5 lat. Jest współtwórcą nowego gatunku muzycznego: akustroniki. Współtworzy autorskie projekty; m.in. Stanisław Słowiński Quintet, AKT, DUCH, J.A.S.S Trio, Vetur Blóm, Orkiestra Rzeczypospolitej Krakowskiej.
Laureat Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors z autorskim projektem Stanisław Słowiński Quintet. Laureat Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2014.

Wielokrotnie nominowany w kategoriach “Skrzypce” oraz “Nowa nadzieja” w ankiecie Jazz Top czytelników Jazz Forum. Jako lider projektów autorskich oraz jako sideman, współpracuje z kilkunastoma orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna) koncertuje regularnie w całej Polsce oraz za granicą: Uczestniczył w realizacji projektów z takimi artystami jak Brian Eno, Ben Frost, Daniel Bjarnason, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Ludwig Wicki, Joe Hisaishi, Robert Kabara, Joanna Słowińska, Paweł Kaczmarczyk i Piotr Orzechowski.

 

Więcej materiałów na: https://dworek.tv/
Link do wydarzenia na FB: https://tiny.pl/r1b2z