MASKBOOK – wystawa artystycznych masek antysmogowych ONLINE

Spread the love

Maskbook to artystyczny międzynarodowy projekt realizowany z inicjatywy i we współpracy z francuskim stowarzyszeniem Art of Change 21. Stanowi twórczą odpowiedź na wyzwania dotyczące środowiska naturalnego, takie jak: odpady, zanieczyszczenie powietrza czy zmiany klimatyczne.

W ramach Maskbook, w ubiegłym roku Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” wraz ze Stowarzyszeniem Projekt Kraków, zorganizował warsztaty z tworzenia artystycznych masek antysmogowych. Wzięli w nich udział mieszkańcy Krakowa oraz młodzież z wolontariatu europejskiego.

Zwieńczeniem warsztatów stała się wystawa fotografii – zamaskowanych portretów, które komunikują osobiste przesłanie ich twórców w obliczu kryzysu środowiskowego.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w formule ONLINE TUTAJ:

Oglądaj galerię zdjęć

***

Maskbook to idea i działanie. To warsztaty z tworzenia artystycznych masek antysmogowych. Mają charakter międzynarodowy i partycypacyjny a realizowane we współpracy z francuskim stowarzyszeniem Art of Change 21 (autorami Maskbook) i Stowarzyszeniem Projekt Kraków w ramach projektu Sztuka? Biorę!

Każda maska jest osobistym, zaangażowanym społecznie dziełem sztuki, wykonanym z materiałów pochodzących z recyklingu.

Tworzenie masek komunikuje osobiste przesłanie ich twórców w obliczu kryzysu środowiskowego i ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu.

Całość tworzy galerię zamaskowanych portretów i staje się apelem wobec wciąż nie rozwiązanego problemu zanieczyszczenia powietrza szczególnie w Krakowie oraz terenów przyległych czyli tzw. obwarzanka krakowskiego.

Od 2015 roku projekt Maskbook podejmuje globalne, twórcze działania na rzecz powiązania zdrowia ze środowiskiem, używając maski ochronnej jako symbolu dlatego w aktualnej sytuacji pandemii Covid-19 ujawnia to powiązanie na bezprecedensową skalę i pobudza nas do działania.

Projekt realizowany w ramach projektu Sztuka? Biorę! i finansowany są ze środków Miasta Krakowa w ramach programu „Kultura w sieci”. Więcej o projekcie SZTUKA? BIORĘ!

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Projekt Kraków
https://www.facebook.com/stowarzyszenieprojektkrakow

Art of Change 21
https://www.facebook.com/artofchange21

Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”
www.dworek.eu

Więcej o Maskbook: www.maskbook.org