Wodorowy Hyundai Xcient jest już w Szwajcarii!

Spread the love

Pierwsza na świecie ciężka ciężarówka z ogniwami paliwowymi, Hyundai XCIENT FC , dojeżdża do Europy. Więc ubiegłoroczne zapowiedzi są realizowane!

Hyundai Motor wysłał do Szwajcarii pierwsze 10 jednostek XCIENT Fuel Cell, pierwszej na świecie ciężkiej ciężarówki z ogniwami paliwowymi Hyundai wypuści w tym roku 50 ciężarówek i łącznie 1600 sztuk do 2025 r

Zasilany przez wodorowy układ paliwowy o mocy 190 kW, elektryczny XCIENT może przejechać około 400 km na jednym ładowaniu.

Hyundai pracuje pracuje nad ciągnikiem o zasięgu 1000 km na jednym ładowaniu.

Firma planuje – pisaliśmy o tym – w tym roku wysłać do Szwajcarii w sumie 50 wodorowych ciężarówek XCIENT, a od września trafią do klientów komercyjnych we flotach handlowych. Hyundai planuje wprowadzić w sumie 1600 ciężarówek z ogniwami paliwowymi XCIENT do 2025 r.

Po wprowadzeniu pierwszego na świecie seryjnie produkowanego elektrycznego pojazdu pasażerskiego z ogniwami paliwowymi, IX35 oraz pojazdu elektrycznego drugiej generacji z ogniwami paliwowymi, NEXO, Hyundai wykorzystuje teraz dziesięciolecia doświadczenia.

XCIENT jest napędzany wodorowym układem ogniw paliwowych o mocy 190 kW z dwoma stosami ogniw paliwowych o mocy 95 kW. Siedem dużych zbiorników wodoru zapewnia łączną pojemność około 32,09 kg wodoru. Zasięg jazdy na jedno ładowaniu wynosi około 400 km. Czas tankowania każdej ciężarówki zajmuje około 8 ~ 20 minut.

Hyundai Motor opracowuje dalekobieżny ciągnik siodłowy zdolny do pokonania 1000 kilometrów na jednym ładowaniu, wyposażony w ulepszony system ogniw paliwowych o wysokiej trwałości i mocy, skierowany na rynki globalne, w tym Amerykę Północną i Europę.

W 2019 roku Hyundai Motor Company utworzyło Hyundai Hydrogen Mobility (HHM), spółkę joint venture ze szwajcarską firmą H2 Energy, która będzie wynajmować ciężarówki operatorom ciężarówek na zasadzie opłaty za użytkowanie, co oznacza, że ​​nie ma początkowej inwestycji klientów flotowych.

Hyundai wybrał Szwajcarię jako punkt wyjścia dla swojego przedsięwzięcia biznesowego z różnych powodów. Jednym z powodów jest szwajcarski podatek drogowy LSVA od pojazdów użytkowych, który nie ma zastosowania do pojazdów bezemisyjnych. To prawie wyrównuje koszty transportu na kilometr ciężarówki z ogniwem paliwowym w porównaniu do zwykłej ciężarówki z silnikiem Diesla.

Pomysł Hyundaia polega na stosowaniu czystego wodoru wytwarzanego z energii wodnej. Aby naprawdę zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, wszystkie ciężarówki muszą jeździć tylko na zielonym wodorze. Szwajcaria jest krajem o jednym z najwyższych udziałów energii wodnej na świecie, dlatego może dostarczyć wystarczającą ilość zielonej energii do produkcji wodoru. Po rozpoczęciu projektu w Szwajcarii Hyundai planuje rozszerzyć go również na inne kraje europejskie.

Oprócz ciężarówek z ogniwami paliwowymi XCIENT, Hyundai jest także producentem NEXO, swojego SUV-a napędzanego wodorem drugiej generacji. Do 2025 r. Firma zamierza sprzedawać 670 000 pojazdów elektrycznych rocznie, w tym 110 000 pojazdów FCEV.

Hyundai Motor Group zamierza zabezpieczyć 700 000 jednostek systemów ogniw paliwowych rocznie do samochodów, a także statków, wagonów, dronów i agregatów prądotwórczych do 2030 r.

Jutro więcej informacji o projekcie Hyundaia.
Źródł0:http://www.truckitransport.pl/