Polskie Towarzystwo Etyczne

Spread the love

Polskie Towarzystwo Etyczne powstało w listopadzie 2010 roku z inicjatywy pracowników naukowych związanych z Instytutem Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Aktualnie (lipiec 2019) w skład Zarządu PTE wchodzą następujące osoby: przewodniczący – prof. dr hab. Andrzej Elżanowski; zastępca przewodniczącego – dr hab. prof. UP Dorota Probucka; sekretarz – dr Marcin Urbaniak; skarbnik – prof. dr hab. Marek Kucia; członkowie zarządu – prof. dr hab. Adam Chmielewski i dr hab. prof. UKSW Ewa Podrez.

W sierpniu 2018 roku Polskie Towarzystwo Etyczne powołało do życia pierwszą w Polsce funkcję rzeczniczki ds. ochrony zwierząt, która powierzona została mec. Karolinie Kuszlewicz. Jak poinformował sekretarz PTE: „Powołanie funkcji rzecznikowskiej ma na celu wyraźne, trwałe oraz oparte na wiedzy naukowej, etyce i prawie, reprezentowanie interesów zwierząt w Polsce. Powyższy cel będzie realizowany poprzez upowszechnianie w debacie publicznej wartości szacunku i troski wobec zwierząt, ich prawa do życia, prawa do wolności od cierpienia i do zaspokajania gatunkowych potrzeb,
a także podnoszenie świadomości prawnej w zakresie ochrony zwierząt. Bardzo ważnym elementem działalności rzeczniczki będzie również edukacja prozwierzęca i udział w kampaniach społecznych”.

Wraz z powołaniem funkcji rzecznikowskiej Polskie Towarzystwo Etyczne zapoczątkowało cykl ogólnopolskich sympozjów naukowych o pionierskim charakterze praktyczno-warsztatowym pod tytułem „Rzecznictwo w imieniu zwierząt i przyrody”. W 2019 roku podczas pierwszej inaugurującej edycji wśród poruszanych tematów warsztatów pojawiły się m.in. zagadnienia świadomej konsumpcji, katastrofy klimatycznej, zero waste czy też prawnych aspektów interwencji dla zwierząt.

Polskie Towarzystwo Etyczne organizuje również cyklicznie – co dwa lata – międzynarodową konferencję naukową o nazwie „Forum Etyczne”, w którym udział biorą specjaliści z zakresu szeroko ujętej problematyki moralności z różnych części Europy. W 2018 roku odbyła się dziesiąta edycja Forum Etycznego, którego tematem przewodnim był „Moralny status zwierząt”. W czerwcu 2020 r. planowane jest XI Forum Etyczne poświęcone różnym manifestacjom zła, które czyni człowiek.

W styczniu br. Polskie Towarzystwo Etyczne stanowczo sprzeciwiło się prowadzeniu wielkoobszarowych odstrzałów dzików w Polsce w formie masowych polowań przez myśliwych pod egidą rzekomej walki z epidemią afrykańskiego pomoru świń. W ramach sprzeciwu PTE wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami pozarządowymi (Klub Gaja; Pracownia na rzecz Wszystkich Istot; Akademickie Stowarzyszenie przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu) organizowało protest na krakowskim Rynku Głównym, w czasie którego apelowano do władz o wstrzymanie odstrzału dzików.

W okresie kwiecień-czerwiec 2019 r. Polskie Towarzystwo Etyczne intensywnie angażowało się
w uratowanie przed uśmierceniem stada ponad 180 wolno żyjących krów w Ciecierzycach. Sytuacja krów zakończyła się pomyślnie – krowy zostały ocalone przed rzeźnią – przede wszystkim dzięki negocjacjom ze stroną rządową, które prowadziła rzeczniczka ds. ochrony zwierząt przy PTE, mec. Karolina Kuszlewicz oraz przewodniczący PTE, prof. Andrzej Elżanowski.

Aktualnie Polskie Towarzystwo Etyczne szykuje się do prowadzenia warsztatów w Akademii Sztuk Przepięknych Jurka Owsiaka podczas Pol’n’Rock Festival na zaproszenie Izby Adwokackiej w Warszawie. Planowane są warsztaty dot. etyczno-prawnych aspektów ochrony zwierząt (poprowadzą wspólnie rzeczniczka mec. Karolina Kuszlewicz i dr Marcin Urbaniak) oraz warsztaty związane
z aspektami mediacyjno-negocjacyjnymi w sytuacjach moralnie konfliktowych (poprowadzi dr Tomasz Cyrol, adwokat).