Istota 3/2019 dostępna od 4 listopada br.

Wybrane fragmenty Istoty 3/2019.
W dostępny od 4 listopada 2019 r. (saloniki Kolportera, Inmedio)

Wywiad:
Wojciech Muża
“Kiedy rzecznik praw zwierząt byłby skuteczny? – Taki rzecznik praw zwierząt czy też ogólnopolski inspektorat praw zwierząt musiałby być instytucją niezależną od Inspekcji Weterynaryjnej, od parlamentu czy rządu”.

Komentarze:
dr hab. prof. UP Dorota Probucka
“Powróćmy w tym miejscu do celebracji dnia świętego Huberta, czyli tzw. Hubertusa. Oficjalnie jest to zbiorowe polowanie o charakterze uroczystym, rozpoczynające jesienno-zimowy sezon łowów, a w praktyce – masowa rzeź zwierząt leśnych”.

dr hab. prof. UJ Joanna Hańderek
“Miliony zwierząt na świecie umiera bez sensu, bez celu, w okrutny sposób. Te zwierzęta, którym uda się przeżyć tortury badań laboratoryjnych i tak potem zostają zabite, co zostaje ładnie nazwane – poddane eutanazji”.

mec. Karolina Kuszlewicz
“Podstawowym problemem dzisiejszej złej sytuacji zwierząt jest w mojej ocenie brak zorganizowania ich ochrony w sposób systemowy”.

dr Marcin Urbaniak
„Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania”, ale nie mięczaki bądź skorupiaki! Zgodnie z rodzimym prawem możemy w kuchni okrutnie obchodzić się z homarami, langustami, ślimakami lub ośmiornicami podczas przyrządzania obiadu, ponieważ…”.

Wydarzenia:
Magdalena Hejda
“Gościem honorowym naszego dworkowego święta ludzi i zwierząt był Franciszek Klimek, krakowski poeta, autor wierszy o psach i kotach”.

Marcin Łubiński
“Przyznam się szczerze, że nie wierzyłem do końca w powodzenie naszej misji, sądziłem bowiem, że na Przystanek przyjeżdżają głównie młodzi ludzie, którzy chcą się wyszaleć, nie wiązałem ich nigdy z wyniosłymi ideami, walką o cokolwiek”.

dr. Marcin Urbaniak
“Ponieważ antropocen to epoka frustracji, depresji i niepokoju o przyszłość nas samych i kolejnych pokoleń, z tego względu podczas wrześniowych warsztatów budziliśmy naszą kreatywność oraz poczucie sprawczości – stąd nasz krzyk w obronie planety Ziemia”.

Natalia Kućma
“Spotkanie zakończyło się płomiennym apelem wieloletniego hodowcy papug – Nie kupujcie papug i nie trzymajcie ich w domu!”.

W obiektywie”
Dariusz Wojciechowski
“Ale krąg polarny to też magia: gdy przekroczysz go w lecie, wjedziesz do świata, w którym słońce nigdy nie zachodzi. Trwa dzień polarny, słońce świeci wtedy przez całą dobę, a noc nie istnieje”.

Styl życia”
dr Barbara Niedźwiedzka
“Co robić, żeby ludzie chcieli pomyśleć o cierpieniu innych istot żywych, i ludzi, i zwierząt, i aby coś chcieli zrobić, żeby to cierpienie, tę krzywdę zmniejszyć?

Ks. prałat Paweł Sukiennik
“Kościół pracuje nad tym, pomimo wielorakich prób jego ośmieszania, by zwrócić uwagę na styl życia ludzi zakładających rodziny i na to, że dzieci trzeba już od samego początku, w przedszkolach, szkołach edukować, aby żyły w umiarze, troszczyły się o samych siebie i o swoje otoczenie”.

Alain Lauzier
“Od kilku lat mam przyjemność gościć w Polsce i dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem na warsztatach i lekcjach indywidualnych, między innymi w KJK Pod Żubrem w Niepołomicach”.

Sunod dla Amazonii
Dziś „jednak życie w Amazonii jest zagrożone degradacją i nadmierną eksploatacją środowiska, systematycznym naruszaniem praw człowieka, fundamentalnych dla ludności amazońskiej” (Instrumentum Laboris, 14).

Zdrowie:
Jacek Bator
“Zgaga u biegaczy. Wiele osób uprawiających biegi doświadcza objawów zgagi podczas treningu lub bezpośrednio po jego zakończeniu”.

Podróże:
Martyna Urbańczyk
“Pieśń lodu stale przerywają ptasie trele. Lato się już skończyło, dawno przebrzmiało, a ich ciągle tak wiele na Spitsbergenie. Latają w kółko zdezorientowane, bo wciąż jest jeszcze za ciepło, by stąd odlecieć. Mam ochotę krzyknąć: lećcie głupie! Byle tylko tej swojej rozpaczy i serca drżeniu nadać jakieś słowa”.

Rozmowy:
Monika Ormaniec. Fairma
“Czasem wypożyczamy nasze buty na potrzeby sesji zdjęciowych firmom, którym z etyczną filozofią też jest po drodze”.

Kulinaria:
“Jest godzina 10 rano, siedzimy przy stoliku w Twojej restauracji Bococa Bistro, która znajduje się przy placu Inwalidów w Krakowie. Co wybrałaś z karty na śniadanie?
– Owsiankę zapiekaną z jabłkiem, żurawiną, przyprawioną cynamonem i podaną z jogurtem naturalnym”.

Co w Waszej pracowni cukierniczej jest „odpowiednie dla wegan”?
– Zdecydowaliśmy się rozszerzyć propozycję ofertową o dodatkowe produkty wegańskie. W naszej ofercie można już kupić ciasta, które są przygotowane ze składników roślinnych – mówi Marek Blecharz.

Wojciech MuzaDorota ProbuckaJoanna HańderekKarolina KuszlewiczMarcin UrbaniakMagdalena HejdaMarcin ŁubińskiDariusz WojciechowskiBarbara NiedźwiedzkaJacek BatorMartyna UrbańczykVeganicBOCCA Bistro & BarCukiernia Blecharzy Fairma Ethical Design

Zapraszam do czytania. www.sklep.istota.info

Istotnie tak!

Dodaj komentarz