Jak żyć, Panie Premierze?
List do Premiera – Głos przedsiębiorcy
Zanurzony w uśmiechniętym, pozytywnym kraju , ojczyźnie skrzydlatego bielika, białego bociana i mocnego żubra, próbuję odnaleźć swoje miejsce. Wsparty o pomniki niezłomności, ze złotymi literami nazwisk, apelami poległych, zrujnowanym życiem walczących – takich jak mój Ojciec i wspomnieniem Matki – dziecka wywiezionego do pracy w kraju wroga, niosę w sercu pieśń duszy: tęsknotę za wolnością i zrozumieniem potrzeb oraz powinności wobec mojej Ojczyzny.
W szufladzie – harcerski krzyż, obok znaczki sprawności. Na twarzy – powaga. Na plecach, wiatr historii, który smaga jak flaga. Trzymam sztandar narodowej dumy i trwam. Nie proszę o zbawienie, proszę o uczciwość, równość i odpowiedzialność państwa wobec własnych obywateli.
Widzę, że Polska to piękny kraj – od gór po morze, kołysany dolinami i wyżynami. Z ziemią, która rodzi, i z rzekami, które niosą. Z ludźmi gościnnymi, ciepłymi, gotowymi do pomocy i współpracy. Z ojczyźnianym, ojcowskim objęciem, matczynym pocałunkiem i błogosławieństwem dziadków.
I tylko ta niemoc zrozumienia dudni mi w uszach. Dlaczego tak trudno pojąć los przedsiębiorcy? Przecież stanowimy filar państwa, dajemy pracę, płacimy podatki, inwestujemy, a mimo to jesteśmy traktowani z podejrzliwością, jak złoczyńcy, złodzieje popędzani listami gończymi. Musimy się tłumaczyć, że nie jesteśmy wrogami swojego kraju.
Dlaczego aparat państwowy szuka winy zamiast partnerstwa? Ustawy zmieniają się szybciej niż sezon. Nowe obowiązki, bez konsultacji, bez wsparcia. Daniny wyszarpywane jak ostatnia poduszka spod głowy i z każdej kieszeni, tej w spodniach, marynarce i z malutkiej w kamizelce.
Panie Premierze, pragnę przypomnieć, że w Polsce działają prawie trzy miliony przedsiębiorstw, z czego aż 96 procent to mikroprzedsiębiorstwa. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, liczba osób uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich w 2025 roku wynosiła 28 943 594 osoby. Oznacza to, że stanowimy 9,6 procent całego elektoratu, to znacząca siła społeczna i polityczna.
A jednak wygląda na to, że dba Pan głównie o głosy tych największych i najbogatszych. Proszę jednak posłuchać reszty, tej codziennej, cichej większości. Dziś przedsiębiorcy, obok kadry kierowniczej i specjalistów, głosowali z uśmiechem, choć był to uśmiech przez łzy, z zaciśniętymi szczękami.
Panie Premierze, dość żartów o uldze, tych 80 złotych miesięcznie od ZUS, które mają rzekomo unieść nas ku przestrzeni sukcesu niczym mityczne skrzydła Ikara.
A może jeszcze jedno, Panie Premierze. Jeśli naprawdę chcemy pomóc szkołom branżowym i zawodowym, to się nie uda bez uczciwej relacji z przedsiębiorcami. I nie mówię o tych kilku majętnych z dostępem do gabinetów, ale o tych milionach zniecierpliwionych i wkurzonych, którzy każdego dnia walczą nie tylko o przetrwanie, ale i o przyszłość młodych ludzi, którym chcą przekazać fach, doświadczenie i godność pracy.
A jeśli szuka Pan symbolu polskiego przedsiębiorcy, to nie znajdzie go Pan na konferencji ani w kampanii promocyjnej. Znajdzie go Pan w kieszeni kamizelki, tej najmniejszej, gdzie obok śrubokręta leży paragon, a obok niego odręcznie wypisana faktura. Znajdzie go Pan w dłoniach – spracowanych od kierownicy i narzędzi czy klawiatury. To nie bohater z plakatu, to nie łowca dotacji. To ktoś, kto wstaje rano i nie wie, czy system mu dziś pozwoli przetrwać.
Janusz Bończak
Upadłości firm:
W 2024 roku sądy w Polsce ogłosiły 436 upadłości przedsiębiorstw, co stanowi wzrost o ponad 10% w porównaniu z 2023 rokiem. prawo.pl+1wig.waw.pl+1
Największy wzrost upadłości odnotowano w sektorach:
Transportowym – wzrost o 64%
Budowlanym – wzrost o 57%
Motoryzacyjnym i metalurgicznym – wzrost o 43% wig.waw.plcoig.com.pl+3businessinsider.com.pl+3biznes.interia.pl+3
Zawieszenia działalności:
W 2024 roku zawieszono 375,5 tysiąca działalności gospodarczych, co oznacza wzrost o 2% względem roku poprzedniego. tvn24.pl+4biznes.o2.pl+4argonaut.edu.pl+4
W tym samym okresie wznowiono 190,6 tysiąca działalności, co wskazuje na dynamiczne zmiany w polskiej gospodarce. biznes.o2.pl+3argonaut.edu.pl+3tvn24.pl+3
Te dane podkreślają trudności, z jakimi borykają się polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa, które stanowią ponad 95% wszystkich firm w kraju. Wzrost liczby upadłości i zawieszeń działalności wskazuje na potrzebę wsparcia i stabilizacji warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. bankbiznes.pl