Krakowski Strajk dla Ziemi 2019

Jak nie kochać Krakowa? Dziś miasto lśniło entuzjazmem, rytmem i miłością do otaczającego nas świata. Organizacje Earth Strike, Extinction Rebelion, CSW Wiewiórka przeprowadziły wraz z mieszkańcami miasta Krakowa przygotowywany od wielu miesięcy Strajk dla Ziemi. Wiele osób przyszło pokazać, że chcemy żyć w czystym świecie oraz, że jesteśmy gotowi zmierzyć się z czynnikami, które nie pozwalają nam żyć, tak jak sobie życzymy…
Organizatorzy przygotowali 6 przystanków kryzysu klimatycznego. Podczas pierwszego przystanku wskazywali na poważne problemy związane z zielenią miejską. Wymienili: Zakrzówek, kamieniołom Liban, Krzemionki, park rzeczny Drwinka oraz Młynówkę Królewską. Te zielone tereny zagrożone są zabudową. Następnie pod Krakowską Kurią usłyszeliśmy donośny głos wsparcia zmian ekologicznych przez ruch REFA zainicjowany encykliką Papieża Franciszka Laudato SI’ (zachęcam do przeczytania tego manifestu życia).
Polscy Naukowcy (PAN, UJ, UW) pod gmachem Collegium Novum UJ, tuż przy pomniku Kopernika, Mówili o tym, iż polscy politycy nie chcą słuchać ich głosu. A powinni przygotowywać nas do postępujących niekorzystnych dla nas zmian na Ziemi. Na kolejnych przystankach mówili o potrzebie zmian w energetyce. Stanie wód w Polsce oraz postępującym jałowieniu gleb, które wkrótce doprowadzą do klęsk. Poruszony został również temat śmieci z włókien mikro-plastiku zatruwających środowisko, a tym samym nasze organizmy. Wieczorem odbywa się czuwanie na Rynku Głównym, które potrwa do północy. Co możemy zrobić? Prawie tysiąc lat temu. Patron ekologów Święty Franciszek powiedział: „Zacznij od tego co konieczne, potem zrób to, co możliwe, nagle zobaczysz, że dokonałeś niemożliwego”. Go Vegan!